2024
January
- Giorgio Vasari, Sandro Botticelli in Lives
- Ruth Sawyer & Emmy Molles, Dietrich of Berne and the Dwarf King Laurin
- Susan Wojciechowski, The Christmas Miracle of Jonathan Toomey*
- Arthur Conan Doyle, The Five Orange Pips
- Arthur Conan Doyle, The Reigate Squires
- Arthur Conan Doyle, The Speckled Band
- Arthur Conan Doyle, The Engineer’s Thumb
- Arthur Conan Doyle, The Illustrious Client
- Arthur Conan Doyle, The Lion’s Mane
- Marjory Bartlett Sanger, Checkerback’s Journey: The Migration of the Ruddy Turnstone
- Charles Dickens, The Cricket on the Hearth*
- G.K. Chesterton, The Blue Cross in Father Brown: The Essential Tales*
Kindergarten
- John McCutcheon, Christmas in the Trenches
- Tomie dePaola, An Early American Christmas
- Norma Farber, How the Hibernators Came to Bethlehem
- Astrid Lindgren, Christmas in Noisy Village
- Beatrix Potter, The Tale of Ginger and Pickles
- Barbara Cooney (retold), The Little Juggler*
- Margaret Wise Brown, Nibble Nibble: Poems for Children
- Trina Schart Hyman, Little Red Riding Hood*
Nursery
- Robin Davies (adapted by), Hans Christian Andersen’s The Wild Swans*
Independent Reading (Fourth Grade)
- Carol Ryrie Brink, Caddie Woodlawn
- Opal Wheeler, Ludwig Beethoven and the Chiming Tower Bells
- Sibylle von Olfers, The Story of the Root Children
- Barbara Brenner and Julia Takaya, Chibi: A True Story from Japan
- Elsa Beskow, The Flowers’ Festival
- Barbara Cooney, Hattie and the Wild Waves
- Sibylle von Olfers, The Story of the Snow Children
- Paul Galdone, The Elves and the Shoemaker
- Arlene Mosel (retold), Tikki Tikki Tembo
- Mary Lyn Ray, Basket Moon
- M. Charlotte Craft (retold), Cupid and Psyche*
- Clare Truly Newberry, Smudge
- Tomie dePaola (retold), Strega Nona
- Elsa Beskow, Princess Sylvie
- Marjorie Flack, The Story About Ping
- Elsa Beskow, Rosalind and the Little Deer
- Elsa Beskow, Pelle’s New Suit
- Sibylle von Olfers, The Princess in the Forest
February
- Shakespeare, The Merchant of Venice*
- A. Kent and Constance Hieatt (retold), The Canterbury Tales of Geoffrey Chaucer*
Kindergarten
- Megan McDonald, Tundra Mouse
- Rika Lesser (retold), Hansel and Gretel*
- Bernadette Watts (retold), The Rich Man and the Shoemaker*
- Paul O. Zelinksy (retold), Rapunzel*
- Olive Beaupre Miller, My Book House Vol. 3: Up One Pair of Stairs (part)
Nursery
- Dr. Seuss, The Foot Book
- Julia Donaldson, Room on the Broom
- Bernadette Watts (ill.), Fly Away, Fly Away Over the Sea
- Francois Croat, I am a little panda.
- Beatrice Schenck de Regniers, What can you do with a shoe?
- John Langstaff, Over in the Meadow
- Selina Chonz, Florina and the Wild Bird*
Independent Reading (Fourth Grade)
- M. Jean Craig (retold), The Donkey Prince
- Michael Bedard, Emily
- Hans Christian Andersen (Naomi Lewis transl.), The Steadfast Tin Soldier
- Margaret Evans Price (ill.), A Children’s Treasury of Mythology
- Beatrix Potter, The Tale of Ginger and Pickles
- Susan S. Adler, Samantha Learns a Lesson
- Valerie Tripp, Changes for Samantha
- Arthur Ransome, Swallows & Amazons*
- Carol Ryrie Brink, Caddie Woodlawn’s Family
Independent Reading (Seventh Grade)
- Samuel Eliot Morison, The Atlantic Battle Won, May 1943-May 1945*
black snake in garden
March
- Marchette Chute, An Introduction to Shakespeare*
- G.K. Chesterton, Father Brown: The Essential Tales
- Aaron Shepard (retold), The Sea King’s Daughter: A Russian Legend
- Marchette Chute, Richard III in Stories from Shakespeare
- C.S. Lewis, The Voyage of the Dawn Treader (audio)
- C.S. Lewis, The Silver Chair (audio)
Kindergarten
- Margaret Hodges (retold), Saint George and the Dragon*
- Lee Kingman, Peter’s Long Walk
- Richard Scarry, The Supermarket Mystery
- Paul Heins (transl.), Snow White*
- Robert McCloskey, Make Way for Ducklings*
- Margaret Hodges (retold), Moses*
- John Updike, A Child’s Calendar
- Beatrix Potter, The Tale of Mrs. Tiggy-Winkle*
- Berneice Freschet, Turtle Pond*
- Elsa Beskow, Pelle’s New Suit*
- Dr. Seuss, Happy Birthday to You!
- Paul O. Zelinksy (retold), Rumpelstiltskin*
- Marianna Mayer (retold), The Twelve Dancing Princesses*
- Barbara Cooney, Miss Rumphius*
- Elsa Beskow, Rosalind and the Little Deer
- Robert D. San Souci (retold), The White Cat
- Dahlov Ipcar, Lobsterman
- Molly Brett, Two in a Tent
- Dinah Maria Mulock, Some Adventures of a Brownie (in Best in Children’s Books, vol. 14 1958)
- Munro Leaf, Wee Gillis*
- Barbara Cooney, Island Boy*
Nursery
- Charles Shaw, It Looked Like Spilt Milk
- Dr. Seuss, If I Ran the Zoo
Independent Reading (Fourth Grade)
- James Thurber, Many Moons (to younger sibling)
- Brinton Turkle, Obadiah the Bold (to younger sibling)
- Virginia Lee Burton, Life Story
- Margaret Early, William Tell
- Claudia Logan, The 5,000-Year-Old Puzzle: Solving a Mystery of Ancient Egypt
- Arthur Ransome, Swallowdale
Independent Reading (Seventh Grade)
- John Meade Falkner, Moonfleet
alligator Dickinson Park
April
- C.S. Forester, Rifleman Dodd
- Sterling North, Hurry, Spring!
- C.S. Lewis, The Silver Chair (audio)
Kindergarten
- James Herriot, Oscar, Cat About Town in Treasury for Children
- Hans Christian Andersen, The Steadfast Tin Soldier*
- Peter Spier, The Book of Jonah*
- Rumer Godden, The Old Woman Who Lived in a Vinegar Bottle*
- Virginia Lee Burton, The Little House
- Lise Lunge-Larsen, The Race of the Birkebeiners
- Barbara Cooney (retold), Snow White and Rose Red*
- Holling C. Holling, Minn of the Mississippi
- Philip C. Stead, A Sick Day for Amos McGee
- Hans Christian Andersen (ill. Michael Hague), The Little Mermaid*
- Anne Rockwell, Who Lives in an Alligator Hole?
- Laurence Pringle, Come to the Ocean’s Edge
- Jim Arnosky, All About Deer
- Jim Arnosky, Armadillo’s Orange
Nursery
- Iona Opie, Mother Goose’s Little Treasures
- Ruth Sawyer, Journey Cake, Ho!
- Lois Lenski, The Little Sailboat
Independent Reading (Fourth Grade)
- Eric A. Kimmel (retold), Iron John
- Demi, The Greatest Treasure
- Elsa Beskow, Christopher’s Garden
- Nancy Carol Willis, Red Knot: A Shorebird’s Incredible Journey
- Edward Ardizzone, Tim and Lucy Go to Sea
- Robert McCloskey, Make Way for Ducklings
Independent Reading (Seventh Grade)
- John Toland, The Flying Tigers
- C.S. Forester, The Barbary Pirates
- Robert Penn Warren, Remember the Alamo!
controlled burn
May
- Shakespeare, Richard III*
Kindergarten
- Jim Arnosky, Crinkleroot’s Visit to Crinkle Cove
- Anne Rockwell, Four Seasons Make a Year
- Victoria Sherrow, Chipmunk at Hollow Tree Lane
- David Weitzman, Old Ironsides: Americans Build a Fighting Ship*
- Jim Aylesworth, The Folks in the Valley
- William Steig, Amos & Boris
- Anne Rockwell, Honey in a Hive
- Bernadette Watts (retold), Mother Holly
- Ruth Sawyer, Journey Cake, Ho!*
- Barbara Rogasky (retold), The Water of Life*
- Bridget Anderson, What Fossils Tell Us: The History of Life
- Marie Ponsot (retold), The Frog Princess in Russian Fairy Tales
- Barbara Cooney (retold), Snow White and Rose Red*
- Trina Schart Hyman (retold), The Sleeping Beauty*
- Robert McCloskey, Make Way for Ducklings*
- Gail Gibbons, Migration
- Barbara Mitchell, Waterman’s Child
- Gail Gibbons, Caves and Caverns
- Ingri and Edgar Parin D’Aulaire, Wings for Per
Nursery
- Margaret Wise Brown, The Color Kittens
- Jan Brett, The Hat
- Arnold Lobel, Frog and Toad Together
- Beatrix Potter, The Tale of Peter Rabbit
- John Langstaff, Over in the Meadow
- Bernadette Watts (retold), The Wind and the Sun
Independent Reading (Kindergarten)
- Dr. Seuss, The Cat in the Hat
Independent Reading (Fourth Grade)
- Arthur Ransome, Peter Duck
- Arthur Ransome, Winter Holiday
- Lari Don (retold), The Secret of the Kelpie
- Judith Berry Griffin, Phoebe and the General
- Dennis Nolan, The Castle Builder
- Alice Schertle, Down the Road
- William Steig, Amos & Boris
- Donald Hall, Ox-Cart Man
- Laura Ingall’s Wilder (adapted from), A Little House Birthday
- Alice McLerran, Roxaboxen
- A.A. Milne, The Magic Hill
- Eve Titus, Anatole and the Cat
- Molly Brett, The Forgotten Bear
- Ruth Sawyer, Journey Cake, Ho!
- Peggy Thomas, Farmer George Plants a Nation
Independent Reading (Seventh Grade)
- Stephen Meader, The Muddy Road to Glory
June
- Tim Severin, The Brendan Voyage*
First Grade
- Charlotte Craft (retold), King Midas and the Golden Touch*
- Dr. Seuss, Thidwick the Big-Hearted Moose*
- David Weitzman, Jenny: The Airplane That Taught America to Fly
- Rosemary Lanning (retold), Jonah and the Whale
- Margaret Wise Brown, Wait Till the Moon is Full
- Bernadette Watts (ill.), The Bremen Town Musicians
- Caroline Arnold, Giant Sea Reptiles of the Dinosaur Age
- Gail Gibbons, Dinosaurs!
- Aldous Huxley, The Crows of Pearblossom*
- Sandra Markle, The Long, Long Journey: The Godwit’s Amazing Migration
- Jim Arnosky, All About Rattlesnakes
- Margaret Hodges (retold), Comus
- Dennis Nolan, Dinosaur Dream
- Glenn O. Bough, After the Sun Goes Down: The Story of Animals at Night
Nursery
- Keith Baker, LMNOpeas
- Dr. Seuss, There’s a Wocket in my Pocket!
Independent Reading (First Grade)
- Dr. Seuss, Green Eggs and Ham
- Theo LeSieg, Wacky Wednesday
- Richard Scarry, Super Silly Seek and Find!
Independent Reading (Fifth Grade)
- Arthur Ransome, Pigeon Post
- Trina Schart Hyman (retold), The Sleeping Beauty
Independent Reading (Eighth Grade)
- Mackinlay Cantor, Gettysburg
a cardinal eating sea oats
July
squall from the west
Reading
* indicates a great book.